Пісочна психотерапія

Пісочна психотерапія. Олена Поздєєва - аналітичний психолог, Юнгіанський аналітик

«Тільки руки знають, як розплутати те, над чим марно б'ється розум»
Карл Густав Юнг

У кожної людини є своя мова та спосіб комунікації з навколишнім світом. І якщо один з легкістю одягне свою розповідь у слова, то іншому знадобиться інша форма комунікації.

Колись на мене справила велике враження назва «Світи на піску». Адже це унікальна можливість подивитися, як виглядає власний світ із боку. Є думка, що коли людина дивиться зі сторони на свій світ, то йому легше побачити свою історію, ухвалити рішення, в який бік рухатися, яке рішення прийняти, адже в цей момент з'являється усунена позиція, а отже, що.

Пісочна терапія своїм корінням сягає символічної гри дітей. Як відомо, дитина завжди готова творчо дослідити власний світ, свої бажання та досягнення. У дитинстві у всіх нас багато інтересу до життя, яке щодня готує для нас нові відкриття.

Саме даний метод надає чудову можливість розбудити свій інтерес до життя і згадати те дитяче задоволення, з яким ми досліджували світ у дитинстві. Адже граючи, діти зазвичай і одержують відповіді на свої запитання.

Пісочна психотерапія. Олена Поздєєва - аналітичний психолог, Юнгіанський аналітик

Історія створення методу

Пісочна психотерапія. Олена Поздєєва - аналітичний психолог, Юнгіанський аналітик

Карл Юнг стверджував, що для людини вкрай важливо зберігати повноцінний зв'язок між зовнішнім та внутрішнім. світом: «Фантазія — мати всіх можливостей, де подібно до всіх психологічних протилежностей внутрішній і зовнішній світи з'єднуються разом» (Jung, C.G. Collected Works, Volume 6 Psychological Types, 1971).

А зараз я познайомлю Вас із деякими віхами формування пісочної терапії. Вперше, Герберт Уеллс, англійська письменник-фантаст, спостерігаючи за своїми синами, побачив, що вони, граючи на підлозі з іграшковими фігурками, відтворюють реальні проблеми у відносинах та розігрують їх на підлозі, досліджуючи різні варіанти розвитку подій.

У 1911 році Герберт Уеллс написав книгу «Підлогові ігри» про це, а в 1923 році зустрівся з Карлом Густавом Юнгом і зазначив, що їхні думки багато в чому сходяться. Їхні ідеї справили велике враження на Маргарет Ловенфельд, в результаті вона почала грати з дітьми, розвиваючи ідеї Уелса на практиці.

Після того, як вона встановила фігурки та пісочницю у своєму кабінеті, перший же дитина, яка зайшла відразу почав активно грати з ними. Згодом Маргарет описала свою методику, як діагностичну та терапевтичну.

Як відомо, Юнгіанський аналіз, подібно до людського життя надає нам набагато більше, ніж просте дослідження фактів із життя пацієнта. Хитросплетіння подій створюють велику їжу для аналізу внутрішнього світу людини, наповнюючи його життя різними смислами та символами. Тому одна з технік юнгіанського аналізу – метод активна уява також може розглядатися однією з основ пісочної терапії.

Через десятиліття, 1954 року, перебуваючи на конгресі в Парижі, К.Г. Юнг дізнався про те, що Маргарет Ловенфельд робитиме доповідь про «техніку побудови світу». Завітавши до конгресу, вона виявила, що розроблений метод не тільки дає можливість висловлювати свій гнів і страх, але також забезпечує та підтримує процеси перенесення та індивідуації, які були близькі до ідей Юнга.

Об'єднавши юнгіанські ідеї про трансформуючі властивості символів та відображення в них архетипного контенту, Дора Калф розробляє свій метод, який називає «Терапія в піску».

Пісочна психотерапія. Олена Поздєєва - аналітичний психолог, Юнгіанський аналітик

Як працює пісочна терапія

«У підносі з піском переживання, тривоги, надії та внутрішні конфлікти знаходять зриму форму» - Дора Калф

Це поетичний метод, який я люблю використовувати у своїй роботі. Для гри з піском не потрібні особливі навички. Ми всі в дитинстві грали з піском, тож це всім нам дуже знайоме! Подібна терапія дуже важлива для тих людей, кому складно відкрито проявляти себе та свої почуття, які гостро переживають будь-яку критику. Адже проекції несвідомого при побудові пісочних композицій мало схильні до цензури.

Для побудови свого світу потрібно мати захищений простір та спеціально обладнаний кабінет. Для роботи підбираються фігурки, які можна буде використовувати при побудові пісочного світу, а пісок також спеціально обробляється. І те, як саме зроблені пісочниці, теж має значення.

Деякі запитують, чи буде такий самий ефект, якщо побудувати пісочницю на пляжі або в якомусь іншому місці? Ні.
Пісочна психотерапія. Олена Поздєєва - аналітичний психолог, Юнгіанський аналітик

І найголовніше - врахуйте, що світ будується в присутності іншої людини, з якою у Вас немає емоційної прихильності./p>

За допомогою цього методу можна:

Пісочна терапія у роботі з дітьми

У процесі терапії між дитиною і терапевтом створюється альянс, який дозволяє дитині бути почутою в своїх тривогах. Це зміцнює його віру у власні сили.

Побудова пісочних картин, це вербальний і невербальний діалог. Це діалог терапевта з дитиною та внутрішній діалог дитини із самим собою.

Коли буває складно описати якусь ситуацію через страх бути незрозумілим або через неможливість підібрати відповідні слова, дитина зможе використовувати готові образи для того, щоб говорити про себе не прямо, а на символічній мові. Таким чином, він спочатку зможе навчитися справлятися зі своїми проблемами у піску.

І сам факт такого виразу допоможе зміцнити в дитині віру у власні сили та побачити, що вона зможе впоратися зі своїми проблемами та у реальному світі. Ці якраз і є довірчі стосунки!

Пісочна психотерапія. Олена Поздєєва - аналітичний психолог, Юнгіанський аналітик

Що дає метод при роботі з дітьми?

Пісочна терапія для дорослих

Пісочна психотерапія. Олена Поздєєва - аналітичний психолог, Юнгіанський аналітик

«Там, де повністю безсила раціональна мова, людина здатна художніми засобами створити подібність криптограм, що відбивають внутрішній стан душі» - Карл Густав Юнг

Практично все, що йшлося про користь пісочної терапії для дітей, є актуальним і для дорослих.

  • У кожного дорослого є наслідки власних психічних травм. З одного боку, без травми неможливо розвиток, але з іншого, деякі травми перекривають дорослій людині доступ до невичерпних ресурсів Самості.
  • Символічна мова несвідомого дорослому, як і дитині, може відкрити раніше невідомі куточки її душі, допомогти звернутися до творчої частини. Почуття задоволеності життям безпосередньо залежить від цього Можливості.
  • У момент травми всі ми стаємо захопленими сильними переживаннями, які не дають висловити свої слова почуття. У цьому випадку руки зможуть створити на піску форму, яка допоможе їх побачити.

    Іноді досвід роботи з піском переживається, як друге народження. У певному сенсі це і є друге народження, вже більш усвідомлене, в якому є прийняття себе з усіма своїми властивостями.

    Натиснувши "Прийняти файли cookie", ви даєте згоду на зберігання файлів cookie на вашому пристрої для поліпшення навігації по сайту, аналізу використання сайту і надання допомоги в наших маркетингових зусиллях.
    Умови